Бішофіт Полтавський

ЗАСТОСУВАННЯ ЗУБНОЇ ПАСТИ БІШЕФФЕКТ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ КАРІЄСУ І
ЗАХВОРЮВАНЬ ТКАНИН ПАРОДОНТА У ОСІБ МОЛОДОГО ВІКУ

Сучасними дослідженнями доведено, що виникнення захворювань тканин пародонта залежить від кількості пародонтопатогенної мікрофлори, а, відповідно, обсягу зубного нальоту. Наявність зубного нальоту і його кількість знаходяться в прямій залежності від гігієнічних засобів і манипуляцій, які виконує пацієнт / людина щодня.

Тому особливу увагу необхідно приділяти засобам гігієни і методикам їх застосування пацієнтами в різних клінічних ситуаціях. На ринку України представлена нова розробка вітчизняного виробника ТОВ «Жардін Косметик »- зубна паста Бішеффект, яка пройшла перевірку і відповідає вимогам Міжнародного стандарту.

До складу зубної пасти Бішеффект входить Бішофіт Полтавський - еко-мінерал, який являє собою бромний хлоридно -магніевий розсіл з великим вмістом солей і мікроелементів магнію, калію, кальцію, натрію, йоду, міді, заліза та ін. мікроелементів, що володіє протизапальними, розсмоктуючими і болезаспокійливими властивостями, заснованими на проникненні мікро- і макроелементів через слизові оболонки.

Широке застосування зубних паст на основі Бішофіту Полтавського обумовлено тим, що в своєму складі вони мають запатентовану формулу, згідно з якою, крім природного еко-мінералу в ній містяться натуральні екстракти петрушки, кори дубу, календули і меду. Такий склад сприяє профілактиці і лікуванню запальних процесів, усуненню галитозу, будучи природними антисептиками, кора дубу - має сильно виражені дубильні, в'яжучі та протизапальні властивості. Молочна кислота в складі зубних паст запобігає появі зубного нальоту, розм'якшує наявні назубні відкладення; каолін (біла глина) в пасті зміцнює емаль зубів, знижує ризик розвитку карієсу, має відбілюючий ефект.

Бішеффект паста не містить фтору, парабенів, синтетических барвників, лаурил - і лауретсульфата натрію і спирту.

Гігієнічні засоби, створені на основі Бішофіту Полтавського, обгрунтовано показані як для щоденного індивідуального догляду за порожниною рота, так і на етапах комплексного лікування у стоматолога пацієнтів з запальними, запально -дістрофічними, ідиопатичними ураженнями пародонту, запальними захворюваннями слизової порожнини рота різної етіології.

Матеріали і методи дослідження
Нами було проведено клінічне дослідження зубної пасти Бішеффект на 38 пацієнтах віком 22-24 роки. Перед початком апробації всім пацієнтам проводився інструментальний огляд, визначалися гігієнічні і пародонтальні індекси. Визначалася кислотна активність зубного нальоту, мікрокрісталізація слини, кровоточивість ясен по Мюллеману-Коуеллу (Muhlemann - Cowell).
оцінка ефективності зубної пасти проводилася за наступними критеріям:

Гріна -Вермілліона - спрощений індекс гігієни порожнини рота OHIS. для визначення очищуючої функції. За допомогою даного індекса, оцінювали кількість зубного нальоту і зубного каменю до початку дослідження, через 7 і 30 днів;
оцінка зубного нальоту проводилась за допомогою розчину Шиллера-Писарєва на вестибулярній поверхні 16,11,26 зубів і язиковій поверхні 36,41,46 зубів. для інтерпретації отриманих даних використовували загальноприйняті критерії оцінки та коди. Обчислення проводили за формулами: індекс зубного нальоту (ІЗН) (DI - S) = сума балів / 6; індекс зубного каменю (ІЗК) (SI - S) = сума балів / 6; OHI - S = (ІЗН) (DI - S) + (ІЗК) (SI - S);
індекс Сілнес-Лоу - визначали товщину і кількість зубного нальоту.

Колориметричним тестом визначалася кислотна активність зубного нальоту. Індикатор, метиленовий червоний, змінював своє забарвлення від жовтого кольору, при рН> 6,0, до червоного при рН від 4,5 до 6,0. Методика застосування: не менше ніж через годину після прийому їжі, пацієнту давали полоскати рот протягом 2-х хвилин 1% розчином глюкози, для прискорення процесу гліколізу в зубному нальоті, потім на поверхню зубів за допомогою тампона наносили 0,1% розчин метиленового червоного . Наліт жовтого або рожевого кольору вважали некаріесогенним, наліт червоного і інтенсивно-червоного кольору, дозволяє припустити високу ступінь ризику виникнення карієсу.

Вплив зубної пасти на запальний процес в пародонті оцінювали за допомогою проби Шиллера-Писарєва, визначення індексу кровоточивості і оцінки суб'ективних вражень пацієнта.

Динаміка проби Шиллера-Писарєва, до і після лікування, дозволяє судити про ефективність протизапальної терапії. Десну забарвлюють розчином Люголя, при цьому забарвлення її варіюється в залежності від інтенсивності запалення. При здоровому пародонті ясна заборвлюються в солом'яно-жовтий колір, під впливом хронічного запалення в яснах різко зростає кількість глікогену, який забарвлюється йодом в коричневий колір, за інтенсивністю фарбування розрізняють негативну пробу (солом'яно-жовте забарвлення), слабо позитивну (світло-коричневе) і позитивну (темно- буре) кровоточивість ясен досліджували по Мюллеману-Коуеллу (Muhlemann - Cowell): натискаючи на ясенний сосочок визначали ступінь кровоточивості. її оцінювали за допомогою шкали: 0 - кровоточивість відсутня; 1 бал - кровоточивість з'являється не раніше, ніж через 30 сек.; 2 бали - кровоточивість виникає одразу після дослідження або в межах 30 сек.; 3 бали - кровоточивість виникає при прийманні їжі або чищенні зубів. інтерпретація отриманих даних проводилася за наступними критеріями: 0,1- 1,0 - легке запалення; 1,1-2,0 - середнє запалення; 2,1-3,0 - важка ступінь запалення.

Також ми визначали мінералізуючий потенціал слини (МПС). Поява кристалів слини може характеризувати реминералізуючу здатність слини, а інтенсивність карієсу пов'язана з типом мікрокристалізаціі. Методика: з дна порожнини рота піпеткою збирали нестимульовану слину і наносили на предметне скло. після висихання слини на повітрі при кімнатній температурі, висохлі краплі розглядали в мікроскопі в відбитому світлі при малому збільшенні (2х6).

Оцінка характеру малюнка: 1 бал - розсип хаотично розташованих структур неправильної форми; 2 бали - тонка сітка ліній по всьому полю зору; 3 бали - окремі кристали неправильної форми на тлі сітки і грудочок; 4 бали - деревовидні кристали середніх розмірів; 5 балів - чітка, велика схожа на папороть або паркет кристалічна структура.

Оцінюють кард з трьох крапель слини і розраховують середню величину МПС: 0-1 - дуже низький; 1,1-2,0 - низький; 2,1-3,0 - задовільний; 3,1-4,0 - високий; 4,1-5,0 - дуже високий.

На каріозний процес активно впливає кислотність слини (рН). Для процесів природної мінералізації та ремінералізації емалі оптимальними є нейтральні і лужні значення рН, тоді як в кислому середовищі (починаючи з рівня рН 5,5) переважають процеси демінералізації. У здорової людини рН слини 6,2-7,4, у дітей вона більш лужна (+0,1 рН), а у літніх людей більш кисла (-0,1 рН).

Результати апробації зубної пасти Бішеффект на пацієнтах показали зниження гігієнічного індексу до рівня «хороший індекс гігієни» по OHIS - 1,1 ± 1,01 у 27 пацієнтів (71%) і «задовільний рівень гігієни» - 2,2 ± 1,01 у 11 пацієнтів (29%). Збереження високих показників гігієнічного стану порожнини рота через місяць, виявлено у 89% пацієнтів. При цьому пацієнти були навчені стандартної техніки чищення зубів два рази в день, вранці і ввечері після їжі зубною пастою Бішеффект, зубною щіткою.

Товщина і кількість зубного нальоту визначалися за допомогою індексу Сілнес - Лоу стоматологічним зондом до початку дослідження, на 7 і 30 день. На 7 день не визначався зубний наліт 28 пацієнтів (73,7%), до 30 дня дослідження його не було у 8 (21%) з решти і у 2 (5,3%) виявлено незначну кількість нальоту.

Кислотна активність зубного нальоту визначалася колориметричним тестом (фото нижче).

Пацієнт А., 23 роки, колориметричний тест до початку дослідження (зліва) і на 7 день дослідження (праворуч)
Пацієнт А., 23 роки, колориметричний тест на 30 день дослідження.
Пацієнт М., 23 роки, колориметричний тест до початку дослідження (зліва) і на 7 день дослідження (праворуч)
Виходячи з отриманих даних, можна судити про зниження ступеня ризику виникнення карієсу при постійному використанні зубної пасти Бішеффект. Каріесогенність зубного нальоту, після регулярного застосування зубної пасти Бішеффект не менше двох разів на добу, знизилася у 79% досліджуваних.

У 15 паціентов (39,5%) з 38 були виявлені ознаки запалення ясен - позитивна проба Шиллера-Писарєва. У 10 пацієнтів (66,7%) на 5-7 добу без додаткового призначення протизапальних засобів, зазначена проба була визначена як негативна. Що підтверджено пробою Шиллера-Писарєва і індексом Мюллермана-Коуелла.

В ході дослідження змінювалася і кислотність слини (рН). На початку експерименту у 20 досліджуваних (52,6%) рН = 5,5 ± 0,31, тобто, переважали процеси демінералізації. На 7 день цей показник змістився в лужну сторону (6,0 ± 0,31) у 10 пацієнтів (50%), а на 30 день залишився в межах 5,8 у 4 пацієнтів (10,5%).

При визначенні Мінералізаційного потенціалу слини (МПС) до початку експерименту було виявлено низький рівень МПС - 1,1-2,0 у21паціента (55,3%), задовільний МПС - 2,1-3,0 у 13 досліджуваних (34,2% ) і у 4 - високий (10,5%).

На 7 день цей показник збільшився до задовільного у 50% з 21 досліджуваних, а до 30 дня задовільний визначався у 24 пацієнтів (63,1%), а найвищий у 13 (34,2%). Що говорить про високі реминералізуючі властивості зубної пасти Бішеффект органік.

Високі показники гігієнічного стану порожнини рота зберігалися через 30 днів у 85% досліджуваних.

Всі пацієнти відзначили хороші органолептичні властивості і переносимість пасти. За період дослідження не було зафіксовано жодного випадку алергічних або місцевоподразнюючих реакцій слизової оболонки порожнини рота, пов'язаної із застосуванням зубної пасти. Це говорить про високий ступінь безпеки і доступності в застосуванні зубної пасти Бішеффект.

91% досліджуваних дали позитивну суб'єктивну оцінку зубній пасті, що вона добре очищає зуби, відчуття «гладкості» залишається надовго, дає відчуття «свіжості» в порожнині рота.

Висновки: проведені нами дослідження з вивчення властивостей зубної пасти Бішеффект переконливо свідчать про зниження мікробного обсіменіння порожнини рота, що підтверджується поліпшенням показників гігієнічних індексів. Це сприяє зниженню інтенсивності карієсу зубів і запальних процесів в пародонті. Дослідженням МПС і рН слини підтверджені ремінералізуючі властивості пасти.

Отримані дані дозволяють практикуючим лікарям-стоматологам з урахуванням інтенсивності запального процесу в пародонті, стану гігієни порожнини рота і кариесогенної ситуації у кожного конкретного пацієнта, рекомендувати пасту Бішеффект при виборі засобів гігієни по догляду за порожниною рота.

матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (Актуальні питання післядипломної медичної освіти та клінічної медицини), Полтава, 16 жовтня 2018 р./МОЗ України, Українська медична стоматологічна академія, Полтава, 2018.-С.12.